Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. Dělení magie a kouzel

30. 10. 2013

 

3. Dělení magie a kouzel
 
Tak jako pokaždé jsou dveře do třídy otevřené a usnadňují studentům vstup do prázdné učebny. Pousazují se, aby zjistili, že některé dosud obsazené židle zejí prázdnotou. Zejména ti, kteří se v lavicích ocitli sami, si vymění zmatené pohledy se spolužáky. Přesto jediná osoba, která ještě vejde do místnosti, je profesorka Fast. Okamžitě jí padne pohled na prázdne židle, při kterých utrápeně svraští obočí, načež rysy své tváře vyhladí a vlídně se usměje na „pozůstalé“ studenty.

Zdravím, panstvo.

Pozdraví je a v upnutých černých kalhotách a světle hnědém volnějším svetru zamíří ke katedře, na kterou složí hromadu papírů. Jak Everett může vidět, jedná se o opravený úkoly. Profesorka Fast zachytí studentův zvídavý pohled, na který jen souhlasně pokýve hlavou na znamení, že je opětovně může poslat po třídě. Mezitím si Veron otevře okno a zhluboka se nadechne chladnějšího vzduchu, jenž proudí do místnosti.

Poslední teoretická hodina.

Oznámí třídě, na kterou se úkosem podívá a vesele se na studenty uculí. Pohledem proběhne lavice, na nichž se nachází jen pergameny a psací potřeby. Všechny hůlky jsou někde odloženy. To ji přiměje k úsměvu.

Tak máknem, ať to máme z krku. Dnes nás čeká dělení magie a kouzel. Probereme si zaužívané dělení, se kterým se střetněte zde na škole, ačkoliv existuje i nějaké dělení z historie. Tím vám však hlavu motat nebudu. Kdo by měl zájem, může si přečíst tuhle publikaci.

Hůlkou mávne k tabuli, kde se na její pokyn vznese bílá křída, jež několika tahy napíše: „De Generibus atrium magicarum Anglorum – Pojednání druhů magie Angličanů, Francis Suttone-Grove, 1740“

My si ale povíme o základním dělení na sedm magických umění. 

Pokračuje bez zastavení.

Je to to nejzákladnější dělení, které můžeme u magii najít.

S dalším mávnutím hůlky k tabuli přiměje křídu psát další slova. Po chvilce na tmavém podkladu svítí čitelně napsaná slová:

Sedm základních magických umění magie:
1. Magie přírodní
2. Magie mantická
3. Magie rituální 
4. Magie kouzelnická 
5. Magie léčitelská
6. Magie všeobecná
7. Magie ostatní

Profesorka ani nečeká, než křída dopíše a sama během poklidné chůze mezi lavicemi doplňuje informace napsané na tabuli. Pozoruje některé horlivě si zapisující studenty, jako zejména Remy a slabě se při tom usmívá.

Magie přírodní. Pracuje s přírodou, žádné krocení zvířat. Pod ni se řadí bylinkářství, lektvary, ale také péče o kouzelné tvory.
Magie mantická. Jedná se o různé druhy věštění. Takže sem patří jasnovidectví, numerologie, starodávne runy.
Magie rituální. Nuže, sem patří samozřejmě předmět rituální magie a okultismus.
Magie kouzelnická. Sem patří ku příkladu přeměňování, kouzelné formule, přeměňování, obrana i elementární magie.
Magie léčitelská. Název je hádam všem jasný.
Magie všeobecná. Patří sem teoretické vědy jako dějiny čar a kouzel, astronomie a podobně.
Magie ostatní. Všechno ostatní. Tedy létání nebo výroba magických předmětů.

Jak z minulé hodiny víte, nic není tak jednoduché, jak vypadá. I toto dělení je v každé zemi jiné. Třeba v takové Indii je léčitelství považováno za nedůstojné. Vědeli jste to?

Zeptá se třídy a odpovědí jí je několik vrtících hlav, mezi nimi je i Adam.

Popravdě? Ani já ne. 

Šibalsky se uculí a bez dalšího zdržování pokračuje dál.

Těchto sedm kategorií se obvyvkle mění, ačkoliv se někdy přidávají podle potřeby další. Když těchto sedm nestačí. Vy si nima ale zatěžovat hlavu nemusíte. Těchto sedm, které jste si doufám zapsali, vám bude stačit.

A dál máme jiné dělení magie.

Švihne hůlkou k tabuli, ke které se vznese kus látky, která předešlý text smaže a vytvoří prostor pro další slova, jež křída začne poslušně psát. Po chvilce na tabuli svítí:

Dělení magie podle magických škol:
1. Rudá magie (živelná) – kouzla živlů
2. Šedá magie (praktická) - užitková kouzla.
3. Černobílá magie (manipulační) - kletby, obranná, léčitelská, přeměňovací kouzla apod.

Jak se na tabuli objeví další text, Remedios otráveně protočí očima a s hlubokým, opovržlivým povzdechem si tedy poznačí na pergamen dalších několik slov, přičemž si mumlá pod nos cosi o nudě na hodinách. Veron jeho směrem stočí pohled, ale jen se ušklíbne a pokračuje ve výkladu, jako by se nechumelilo.

O kouzlech rudé magie se dovíte víc ve vyšších ročnícich. K té šedé magii patří zejména kouzla, která se naučíte právě zde, na hodinách kouzelných formulí. Řadí sem kouzla k praní věcí, žehlení, také vaření a pletení a další, zejména pro domácnost šikovná kouzla. Ale i kouzla soubojová. Co se černo-bílé magie týče, manipuluje se samotnou podstatou věcí. A proto může mít jak pozitivní, tak negativní následky. Závisí právě od podstaty kouzla.

Čím víc Veron povídá, tím víc tváří se mračí otrávením. Je zjevné, že studenty dnešní hodina vůbec nebaví a raději by byli již někde na obědě. Ellie si cosi kreslí na pergamen s hlavou podepřenou levou rukou, Molly a Ian sledují zamyšleně profesorku, ačkoliv nepřítomný pohled v jejich očích napovídá nulovému soustředění, které jí věnují. I Amia vypadá duchem nepřítomná, jak sleduje pohyby oblaků za okny.

Ani tím však dělení magie nekončí.

S tím se na lavici doslovně zhroutí několik žáků, kteří si třísknou hlavu o desku a nevypadá, že by se zatěžovali nějakou bolestí. Jen takle „informačně“ vyčerpání přežívají dnešní hodinu.

Kromě probraných zde máme ještě magii vyšší a nižší. Ta vyšší je charakterizováná nesobectvím, jelikož je konaná pro dobro, zatímco ta nižší je naopak užitková a tedy užívaná ke svému vlastnímu prospěchu. 

Tohle dělení magie považujeme asi za jednodušší, avšak mělo určitě největší historické dopady v náboženství, především v Judaismu, Křesťanství a Islámu. Naopak Arabové dělí magii na duchovnou a přirozenou. Duchovná se pak dělí na magii božskou, chápejte něco vznešeného, a magii satanskou, která je přesný opak. Je to magie krutá, stvořená k porušování pravidel a ubližování druhým. Ačkoliv, měli byste to brát lehce s rezervou, protože dle Arabů patří mezi magii satanskou i zvěromagie nebo používání kouzelnických hůlek.

Veron opětovně mávne hůlkou k tabuli, kde se objeví další text, přičemž spíš pozoruje další trpitelské povzdechy. Jen několik pilných jednotlivců si ještě napíše pár řádků, ale jinak téměř nikdo profesorce nevěnuje pozornost. 

Dělení kouzel:
1. Pohybová (osobní, předmětová)
2. Útočná
3. Obranná
4. Přivolávající
5. Léčivá (léčivá, opravná)
6. Ničící
7. Pomocná (světelná, zvuková, ostatní)
8. Zakázaná

Typy kouzel:
1.Kouzla běžné potřeby
2.Kouzla transfigurační
3.Kouzla obranná
4.Kouzla útočná
5.Kouzla dočasná (nebo „na očarování“)
6.Kouzla živelná/elementární

Dělení dle způsobu vyvolávání:
1.
A)Verbální
B)Neverbální
2.
A)Klasická – hůlková
B)Pomocí gest
C)Pomocí myšlenek

Dělení Kouzelných formulí:
1.Světelná
2.Pohybová
3.Odemykací a zamykací
4.Přivolávací a zapuzovací
5.Hlasová
6.Rušící
7.Užitková
8.Živelná
9.Odhalovací
10.Destrukční
11.Nezlomitelná
12.Označovací
13.Maskovací
14.Překážecí
15.Rozkládací
16.Podmaňovací
17.Paměťová
18.Léčitelská

Profesorka soucitně pohlédne na studenty, kteří setrvávají v lavicích i přesto, že už zazvonilo a s přesunem ke katedře jim každému odlevituje papír se zadáním úkolu do příští hodiny.

Jen co si dopíšete, můžete jít.

Propustí je za jásotu studentů, kteří se vůbec nestarají o nedopsané poznámky, hned si nahážou věci do brašen a rychlým krokem vymizí z učebny, kdyby si to snad profesorka s jejich odchodem chtěla ještě rozmyslet. Ta však jen nakloní chápavě hlavu k levému rameni, sbalí si svoje věci a vyjde z místnosti krátce po studentech.
 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 23658
Měsíc: 367
Den: 5