Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Úvod do studia magie

30. 10. 2013

 Minutová ručička na hodinách v chodbě před učebnou Obecné magie se opět posune o jednu čárku kupředu. Z téměř plně obsazené třídy se ozývá nejrůznější štěbetání, jak si malí žáčci mezi sebou povídají.
Do dnešní úvodní přednášky už zbývá opravdu pár vteřin. Několik opozdilců proletí dveřmi až na poslední chvíli těsně před příchodem samotného profesora, který je oblečen do tmavých kalhot a světlé košile s dlouhými rukávy.


Krásný den, mladí studenti!

Hned na začátek bych Vás chtěl za celý učitelský sbor přivítat na první letošní hodině v Bradavicích. Pevně doufám, že se Vám u nás na hradě bude líbit a z většiny z Vás postupně vyrostou vynikající kouzelníci a čarodějky.
Nejprve mi však dovolte, abych se v krátkosti představil. Jmenuji se Alex Petrov a stále patřím k mladším členům vedení školy. Nějaký čas jsem se dokonce staral o kabinet Obecné magie, v současné době jsem kolejním ředitelem Havraspáru.

S některými z Vás se určitě potkám i na hodinách Obrany proti černé magii, jelikož kromě jiného učím i tento vskutku nádherný předmět. Z Vašich dětských a zároveň nevinných tvářiček mohu vyčíst obrovské očekávání.
Na jednu stranu se jistě hrozně těšíte a jste zvědaví, co všechno se u nás naučíte. Na druhou Vás zase užírají menší pochybnosti, zda všechno zvládnete podle svých představ. Hlavně se ničeho nebojte, žádný učený z nebe nespadl.

Každoročně k nám přicházejí děti z kouzelnických, mudlovských a smíšených rodin. Někteří již viděli maminku či tatínka čarovat, jiní se s kouzly seznámí postupně během studia. Nikdo tedy není v nějaké extra výhodě, tady začínáme společně.
Jistě jste o prázdninách navštívili spoustu krásných míst. Třeba jste trávili léto u moře, nebo se vydali po stopách historie a prohlédli si zajímavé památky. Možností existuje opravdu hodně, ovšem každý z Vás určitě zavítal na Příčnou ulici kvůli kouzelnické výbavě.

Profesor obdaří své malé ovečky upřímným úsměvem, který vzápětí nechá "kolovat" po celé učebně. Zřejmě se tímto vstřícným gestem snaží na přítomné studenty přenést příjemnou náladu či možná setřást zbytečnou nervozitu.
Alex přestane na chvilku mluvit a s pergameny v náručí přejde doprostřed ke katedře. Ze svého aktuálního stanoviště modrýma očima krátce shlédne na nejblíže sedící žáky, než s naprostou lehkostí odloží své podklady na desku stolu.


Než se naplno ponoříme do povídání o magii, musím Vám sdělit několik podstatných věcí. Základy magie patří mezi jediný povinný předmět, jenž Vás bude provázet celým prvním stupněm studia, tohle však nejspíš víte.
K jeho úspěšnému absolvování stačí odevzdat polovinu zadaných úkolů a samozřejmě na konci roku nepropadnout. Nechci Vás hned z kraje nějak strašit, ale zkuste si pohlídat předepsaný počet známek. Třeba loni jako úplné minimum stačily i pouhé tři.

Možná Vám to teď přijde poněkud složitější, všemu včas přijdete na chuť. Výuka zde na rozdíl od jiných klasických předmětů probíhá štafetově. V každé hodině se probere jedno téma, ke kterému profesor většinou přidá i domácí práci.
V případě nedostačujícího hodnocení si můžete zažádat o dobrovolný referát a doplnit si tak chybějící klasifikaci. Učitelé obvykle zadávají některé ze starších úkolů, což určitě oceníte. Každá přednáška Vám odtajní stručné základy stěžejních kouzelnických oborů.

V následujících dvou letech se setkáte s předními odborníky, kteří Vás proškolí v nejrůznějších odvětvích magie. Pokud někoho zajímá konkrétní jmenný rozpis a přehled jednotlivých oborů, toho odkazuji na nástěnku visící na chodbě vedle dveří třídy.
Dále si, prosím, zapamatujte následující moudro. Základy magie jsou základním stavebním kamenem všech magických dovedností. Bez dokonalých znalostí se těžko uplatníte v kouzelnickém životě a dalším navazujícím studiu.

Větší část prváčků si poslušně zapisuje hlavní body, o nichž učitel zrovna mluví. Ospalí jedinci si ale teprve až teď vytahují čisté pergameny, zbytku třídy je dnešní přednáška očividně ukradená.
Alex nahlédne do svých poznámek, přitom z pouzdra na opasku kalhot vytáhne hůlku, kterou mávne směrem k tabuli. Černé pozadí hned záhy zdobí podtržený nadpis. Profesor vykročí mezi lavice, onen kouzelný proutek drží v pravé ruce.


Teorie magie a její "síťový model"

Nyní, když jsme si objasnili jednotlivé organizační náležitosti, se můžeme s klidným svědomím vrhnout na magii samotnou. Snad Vás všechny dostatečně uspokojím, takže se již utište a pozorně mě poslouchejte.
Představte si svět, který je pověšen na obyčejné pavučinové síti. Co se asi stane, když někdo jemně zatáhne za některé vlákno? Ano, pohneme kouskem světa přesně tak, jako bychom hýbali s mudlovskou loutkou.

Právě takové síti se říká magická. Magie tedy vlastně představuje veškerý pohyb a ohýbání naší pomyslné sítě. Čím častěji taháme za nitky vláken, tím snadněji vytváříme magikvarkové pole. Co z toho plyne závěrem?
Pro tvorbu magie je nutné nechat svět dělat věci, které by třeba nikdy sám od sebe neprováděl. Figurka se jednoduše pohybuje, jak v daný moment požadujeme. Na tomto principu funguje celá arkánová magie.

Ať už půjde o složitý magický rituál, kombinaci magických symbolů, smíchávání dvou složek lektvarů nebo prosté triviální kouzlo, tohle všechno zvládá mocná magie. Ovšem pozor, magie rozhodně není žádná hračka!
V této souvislosti bych si dovolil citovat jedno pravdivé přirovnání, se kterým v dřívější době operoval velice zkušený kolega a nyní už bývalý profesor, sir Stanley. Magie je prý jako víno - kdo na ni není zvyklý, toho rychle opije. Opravdu výstižné tvrzení, viďte?

Najednou se Alex zastaví v půlce kroku a zvědavě se rozhlédne na všechny světové strany. Někteří prváčci se nad posledními profesorovými slovy ušklíbnou, jiní pro změnu kývají hlavou na znamení souhlasu.
Netrvá zase dlouho a mladý učitel opět pokračuje ve výkladu a v přednášení látky. Tentokrát prochází kolem vestavěné knihovny, ze které ukořistí poněkud objemnou knihu - patrně nějakou vhodnou učebnici.


Při tahání za špatné nitky snadno dochází k nějakým neočekávaným a nepředvídatelným následkům. Rozhodně nepodceňujte ani obyčejné formule a zaklínadla. Sice si řeknete, že na první pohled vypadají naprosto neškodně, ovšem zdání mnohdy klame.
Ve svém věku jen těžko přesně odhadnete stupeň hrozícího nebezpečí. Nesprávná manipulace s magií se Vám může vrátit v podobě nežádoucích aspektů, které mohou daného sesílatele nehezky a vážně poranit.

Spousta začínajících kouzelníků nad těmito cennými radami vždycky pouze s úsměvem mávne rukou a osud potom na sebe nenechá dlouho čekat. Hrůzné činy si někdy bohužel vyžadují i ten nejcennější a největší dar, tedy náš vlastní život.
Z tohoto důvodu zbytečně neriskujte a nikdy nezkoušejte něco, co sami dobře neznáte. Jen zkušený kouzelník si může dovolit trošku experimentovat, protože už ví, jak jednotlivá kouzla fungují. Samozřejmě si i tak při čarování musí počínat opatrně.

Znovu Vás tímto se vztyčeným ukazováčkem nabádám k tomu, abyste k učení od samého začátku přistupovali zodpovědně. Studujte pečlivě podle platných a schválených osnov. Raději se předem vždycky dvakrát zeptejte, nebudete-li si něčím stoprocentně jistí.
Spáchat něco zlého lze totiž velice rychle a hlavně snadno, ovšem s nápravou to již tak jednoduché vůbec není. Co jsou třeba takové lehce ohořelé vlasy v porovnání s tím, o čem jsme mluvili zhruba před pěti minutami, vzpomínáte?

Třídou rázem projede vlna naprostého ticha, že by i špendlík dopadající na zem bylo zřetelně slyšet na míle daleko. Mladý profesor nechá žáky vstřebat všechny dnešní poznatky a sám rychle zdolá kratší vzdálenost k učitelskému stolku.
Následně se ještě ani nestačí natočit čelem ke studentům, když se ocitne pod palbou zvědavých otázek. Většina dotazů se samozřejmě týká magie, čar a kouzlení, což nemůže nikoho ani v nejmenším překvapit.


Ohledně zákazu čarování nejen na pozemcích školy jsme již hovořili, ačkoliv z jiného úhlu pohledu. Většinu kouzel smíte procvičovat se svolením a dozorem některého z profesorů, výjimku tvoří pouze hrstka formulí povolených Radou školy.
O magii znáte málo, a tak jistě budete rádi, když Vám v dané situaci povolaná osoba přispěchá na pomoc. To máte stejné, jako kdybyste se ptali, proč je nebezpečné lézt na strom. Až z něj spadnete a hodně si ublížíte, možná konečně pochopíte.

Ke kouzlení potřebujete především jistou dávku nadání. Čaromoc není jedinou podmínkou pro úspěšné provedení magického jevu, ovšem představuje jakýsi odrazový můstek, ke kterému se postupně přidávají další požadavky.
Příští rok se v hodinách seznámíte se školami magie, kromě toho se ji naučíte i dále rozdělovat. To by bylo z mé strany pro dnešek asi všechno. Letos se společně uvidíme v následujícím týdnu, kdy se podíváme na zoubek kouzelným formulím.

Doufám, že jste si z mého výkladu alespoň něco odnesli a příliš se nenudili. Úvodní přednášky sice bývají poněkud nezáživné, ale i přes tyto nepříjemnosti se musíme veškerou látkou prokousat hezky sousto po soustu.
Kdo chce předem něco zajímavého nastudovat, nechť nahlédne do zakoupených materiálů. Pergameny se zadáním domácích úkolů už netrpělivě vyhlížejí své nové majitele, takže na ně nezapomeňte. Mějte se krásně a na shledanou za pár dní.

Alex letem světem prolistuje učebnici, kterou až doposud svírá v levé ruce. Vzápětí onen svazek s menším bouchnutím opět zaklapne a zvedne nad hlavu, jakoby chtěl přítomné studenty upozornit, čím vším si mohou zkrátit dlouhou chvíli.
Když už kniha leží bezpečně na desce stolu, profesor pomocí neverbální magie očaruje hromádku pergamenů, která se postupně rozletí k již mizejícím prváčkům. Na chodbě zase propukne život, jako poslední opouští učebnu mladý učitel.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21080
Měsíc: 461
Den: 11